Pagrindinis > Žmonės > Asmenybė > Tomas Bendoraitis: kai sportavimas – kaip kasdienis dantų valymasis

Tomas Bendoraitis: kai sportavimas – kaip kasdienis dantų valymasis

…Jo pristatinėti nereikia – bent jau Marijampolės visuomenei, ypač tai, kuri domisi kūno formavimo sportu. Tomas BENDORAITIS (g. 1979 m.) – jau net pasaulinio lygio kultūrizmo žvaigždė. Nors jis sportuoja nuo pat paauglystės, savo jėgas išmėginti ryžosi tik sulaukęs Kristaus amžiaus – 33 metų, taigi jis pradėjo dalyvauti varžybose tuomet, kai jau kiti baigdavo. Bet kai pradėjo – kone iškart į Olimpą! Tiesa, šie metai sportininkui nebuvo labai sėkmingi, tačiau praeities pergalių šviesa jį jau įrašė ne tik į Lietuvos, bet ir viso pasaulio kūno formavimo sportą. Už sporto pasiekimus, Marijampolės miesto bei visos Lietuvos vardo garsinimą Tomas pelnęs ne vieną garbingą apdovanojimą, iš kurių reikėtų paminėti LR Sporto departamento, LR Vyriausybes Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio ir Prezidentės Dalios Grybauskaitės apdovanojimus.

Sportuoja nuo paauglystės

T. Bendoraitis – marijampolietis, čia gimęs ir užaugęs, čia įsikūręs ir po laikinos migracijos. Jo, šešiolikmečio, besimokiusio tuometinėje Marijampolės 2-ojoje vidurinėje mokykloje (dab. R. Stankevičiaus pagrindinė mokykla. – Aut. past.), dėmesį patraukė netoli namų atsidaręs sporto klubas, kurį, beje, iškart ėmė lankyti Tomo tėtis. Niekieno neraginamas, netgi tėčio neskatinamas paauglys nueina ten. Tam, kad pasiliktų – ne, ne šiame klube: šioje sporto srityje (mokykloje, kiek save prisimena, jokių sporto būrelio nelankė – užtekdavo kūno kultūros pamokų). Šis sportas taip jį „užkabina“, kad netgi daug metų niekieno netreniruojamas, vien savo jėgomis pasiekia akivaizdžių rezultatų.

Po vidurinės mokyklos baigimo – patys įvairiausi fiziniai darbai ir…  sportas: reguliariai, negailint nei laiko, nei jėgų (atletišku kūnu vyras džiaugiasi jau  nuo 19–20 metų amžiaus), ir – migracija. Tomas 10 metų praleidžia Airijoje ne tik sunkiai dirbdamas, bet ir treniruodamasis. Visuomet labai domisi šiuo sportu, gaudo kiekvieną informaciją, susijusią su šia sritimi.

Pirmosios varžybos – tik sulaukus Kristaus amžiaus

…Buvo 2012 metai. Tomas, tebedirbdamas ir tebegyvendamas Airijoje, staiga pajuto, jog kažko trūksta. Nors ir sugebėjo rasti laiko ir vietos sportui, jautė, kad trūksta… adrenalino – galimybės išbandyti save. Garsų šios srities trenerį Rinaldą Česnaitį pažinojo seniai, nors pas jį ir nesitreniravo. Būdamas Airijoje, jis susisiekia su Lietuvoje esančiu R. Česnaičiu. Pirmiausiai R. Česnaitis rekomenduoja nusimesti svorio, kad matytų, ar tinkamas dalyvavimui varžybose kūnas. Treneris iš Lietuvos vis atsiunčia nurodymus, sporto programas, mitybos planus. Tomas Airijoje visa tai klusniai vykdo. Kai nusimeta svorio, R. Česnaitis apžiūrėjęs daug nekalba: „Pabandome…“ (su šiuo talentingu treneriu Tomas jau nesiskirs, net ir tada, kai pats turės trenerio licenciją).  Per pusę metų Tomas pasiruošia savo pirmosioms varžyboms. O 2012 m. gegužės mėnesį laikys savo atskaitos tašku. Tada iš Airijos grįžta tiesiai į savo pirmąsias varžybas Kaune: Tomas, būdamas 33 metų amžiaus, dalyvauja pradedančiųjų kultūrizmo kategorijoje. Pirmas kartas sėkmingesnis jau negali būti: Tomas laimi I vietą. Tą pačią dieną dar vienos varžybos: pažengusiųjų kultūrizmo kategorijoje jam skiriama III vieta. Kaip pats pripažįsta, tuomet ėjo tik dalyvauti visiškai nesuvokdamas medalio vertės…

Svaiginanti pergalių lavina

Kiti metai irgi sėkmingi. 2013 m. Lietuvos čempionate iki 85 kg svorio – I vieta, „Vilniaus taurėje“ – II vieta.  Visą šį laiką Tomas gyvena Airijoje, į Lietuvą grįždamas tik tam, kad dalyvautų varžybose.

2014-ieji Tomui – svaiginančių aukštumų metai. Tais pačiais metais jis grįžta ir iš laikinosios emigracijos į Lietuvą bei pasineria į varžybų, atnešusių pasaulinę sėkmę, maratoną. Jis jau čempionas ne tik Lietuvoje, bet Europoje, o Pasaulio čempionate jam skiama II vieta. Dar daugiau: 2014 m. pasaulio reitingų lentelėje jis užima I vietą (tokiu laimėjimu kol kas joks kitas lietuvis negalėjo ir negali pasigirti – T. Bendoraitis kol kas vienintelis mūsų šalyje, turintis tokį įvertinimą).

T. Bendoraičio sąrašą galima tęsti, tačiau pažymėti užteks, jog 2015 m. jis ir A. Švarcnegerio turnyro I vietos laimėtojas, 2017 m. – absoliutus Lietuvos čempionas, o 2018 m. Europos čempionate užima III vietą.

Už T. Bendoraičio pečių – daugybė apdovanojimų, daugybė titulų, todėl ir šių metų vadinamoji nesėkmė Europos klasikinio kultūrizmo čempionate (iš 13 dalyvių Tomas buvo 8) – ne nusivylimas, o teisingas situacijos įvertinimas (Tomas sako, jog per mažai ruošęsis čempionatui, be to, suvokęs, jog ši kategorija – ne jam).      

Alinantis raumenų darbas malonus sunkumas

Tomas neįsivaizduoja savęs apsileidusio. Sportuoja, vedinas didžiulės nuolatinės motyvacijos, 5–6 dienas per savaitę, o kiekviena jo treniruotė paprastai trunka dvi valandas. Ar sunku? Sportininkas to nesupranta arba supranta savaip: dideli svoriai, alinantis raumenų darbas visos ilgos treniruotės metu jam – malonumas, arba, kaip jis pats sako, malonus sunkumas. Kad visą laiką palaikytų gerą formą, atletas turi rūpintis ir tinkama mityba. Ir čia jam viskas paprasta: jau nusistovėjusi mitybos sistema nekelia jokių nepatogumų. Šis sportas, kaip įsitikinęs Tomas, kaip dantų valymasis: mat kūnas linkęs priešintis valiai, taigi nuolat reikia jį atstatinėti. Sportininkas ne vienam yra darbštumo, valios ir atkaklumo pavyzdys. Ir tai ne tik džiugina patį sportininką, bet ir motyvuoja kitus: jei aš galiu, vadinasi, ir kiti gali.

Tomas niekada nebuvo apsirgęs žvaigždžių liga. Jokios arogancijos jame nė lašo. Jam imponuoja teisingi, paprasti ir nuoširdūs žmonės – toks jis ir pats stengiasi būti. 

Nuotraukos iš asmeninio Tomo Bendoraičio archyvo.

Jei ieškote išsamios informacijos apie burnos higieną, skaitykite čia

lightbox flickr galleryby VisualLightBox.com v6.1

 

Komentaras “Tomas Bendoraitis: kai sportavimas – kaip kasdienis dantų valymasis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE