Pagrindinis > Naujienos > Turnyre, sujungusiame jaunus ir patyrusius krepšininkus, nugalėjo… sportas

Turnyre, sujungusiame jaunus ir patyrusius krepšininkus, nugalėjo… sportas

 

Praėjusį šeštadienį, gegužės 24 d., baigėsi Suvalkijos krašto krepšinio mėgėjų turnyras Algirdo Butkevičiaus taurei laimėti, nuo kovo 1 d. į Vilkaviškio S. Nėries pagrindinės mokyklos sporto salę kiekvieną savaitgalį kvietęs krepšinio aistruolius. Baigiamąjį turnyro renginį vainikavo nugalėtojų išaiškinimas ir apdovanojimas. Įspūdinga statistika (turnyras tęsėsi 13 savaičių, tarpusavyje varžėsi 18 krepšinio komandų (243 žaidėjai) iš Vilkaviškio ir Vilkaviškio rajono, įvyko 111 rungtynių (po 8 –10 per dieną), organizuoti 5 konkursai, 30 žmonių dirbo organizacinį bei aptarnaujantį darbą) leidžia kalbėti apie turnyrą kaip apie svarbų sporto reiškinį Suvalkijos kraštui.

Pradžia

„Pradžia buvo sunki, viską teko kurti nuo nulio“, – neslepia pagrindinis turnyro organizatorius Vilkaviškio krepšinio klubo prezidentas, Vilkaviškio sporto mokyklos krepšinio treneris Dainius GRAŽULIS. – Vis dėlto entuziazmas bei veržlumas padėjo pralaužti ledus. Juolab kad jautėsi didesnis krepšinio renginių poreikis mūsų krašte: susikūrusios krepšinio komandos ir Vilkaviškyje, ir Vilkaviškio rajone jautė didesnį poreikį rungtis, išbandyti savo jėgas, kovoti krepšinio aikštelėje. Tai taip pat ir puiki prevencinė priemonė, jaunus žmonės suburianti į sporto salę, o ne paliekanti juos šlaistytis gatvėse“.

Turnyre žaidėjų amžiaus vidurkis 25 metai (jauniausias dalyvis – keturiolikmetis Karolis Pečkaitis iš „Šeimenos“ komandos, vyriausias – 52 –ejų metų amžiaus Dalius Rugienius iš SK „Suvalkas“). Šiame renginyje žaidėjų amžius ir meistriškumas nebuvo ribojimas – kviečiami visi, norintys ir mėgstantys žaisti krepšinį.

Turnyras, šįkart skirtas tik Vilkaviškio krašto krepšinio mėgėjų komandoms, sutraukė, kaip minėta, 18 komandų („Ties riba“ (vadovas Ričardas Buraga), „Gražiškiai“ (vadovas Vytautas Stočkus), „Grupinis Pir“ (vadovas Gražvydas Girniukaitis), „Dubleriai“ (vadovas Audrius Kerpakis“, „Gižai“ (vadovas Eitvydas Skilandis), „Titanas“ (vadovas Renaldas Bagurskis, „Robeda“ (vadovas Robertas Markauskas), „Karkliniai“ (vadovas Rokas Šlivinskas), „Vikompa“ (vadovas Andrius Grygelaitis), „Gudkaimis“ (vadovas Nerijus Demenius), SK „Suvalkas“ (vadovas Virginijus Ševčenka), „Autoklubas“ (vadovas Mindaugas Petokaitis), SM-98 (vadovas Dainius Gražulis), „Bruklinas“ (vadovas Mantas Zaikauskas), „Kvintas“ (vadovas Lukas Mickus), KK „Kadis“ (vadovas Marius Bučinskas), „Bartninkai“ (vadovas Tomas Štaraitis), „Šeimena“ (vadovas Karolis Pečkaitis), devynios komandos iš Vilkaviškio miesto bei tiek pat iš rajono (šis skaičius labai džiugina, nes iš tikrųjų kaimuose vis sudėtingiau tampa rasti sportuojančių žmonių: jaunimas, baigęs mokyklas, išvyksta ir dažniausiai nebegrįžta…). Pirmiausiai 18 turnyre užsiregistravusių komandų pagal reitingą/pajėgumą buvo suskirstytos į A ir B pogrupius po 9 komandas, kur tarpusavyje sužaidė vieno rato sistema. II etape ta pačia vieno rato sistema komandos buvo sureitinguotos į tris grupes pagal pajėgumą (šešios komandos, pajėgiausios, pateko į A lygą, į B ir C lygas taip pat pateko po šešias komandas).

Kovų įkarštyje

Nuo pat pirmųjų turnyro rungtynių krepšinio dvasia pagavo žaidėjus ir žiūrovus. Varžybose netrūkdavo ir įtemptos kovos, ir „lengvų pasivaikščiojimų“, tad ir viena, ir kita kurstė sirgalių aistras, kaitino emocijas. Nuo pat pradžios išryškėjo ir turnyro favoritas – komanda „GrupinisPirkimas.lt“. Pasiekta ir savotiškų rekordų (pavyzdžiui, kovo 18 d. vykusiose varžybose „Vikompa“ dvikovoje prieš „Šeimeną“ įmetė daugiausiai taškų – 136, taip pat pasiektas didelis taškų skirtumas: „Gižai“ prieš „Brukliną“ laimėjo net 71 tašku, o po savaitės „Ties riba“ „Brukliną“ įveikė dar didesniu skirtumu: 76 taškais)

Po 72 turnyro varžybų, pirmajam etapui pasibaigus, jau ėmė aiškiai ryškėti būsimi lyderiai – laurai buvo pranašaujami komandai „GrupinisPirkimas.lt“, kiti pastebėjimai: komanda „Gižai“ paliekanti A lygos finalininkės įspūdį, labiau pasitemti turėtų „Kvintas“, turintis jaunus ir energingus žaidėjus, svarstoma, kaip seksis „Autoklubui“ debiutuoti B lygoje… Aistros tarp žaidėjų virte verda: ne visi patenkinti, bet kitaip ir negali būti – kažkas turi laimėti, kažkas – pralaimėti. „Krepšinis – ne seksas, abiem gerai nebus“, – ši legendinio Lietuvos krepšininko Rimo Kurtinaičio frazė viso turnyro leitmotyvas, apibūdinant visą turnyro dvasią. Kovinė dvasia apėmusi ne vien žaidėjus, bet ir sirgalius…  

Savaitgalis po savaitgalio, varžybos po varžybų, ir jau II etapo pabaiga. Komandos, po II – ojo etapo užėmusios 5-6 vietas, pasitraukia iš turnyro: kovas lygose tęsia 1-4 vietas užėmusios komandos. Taigi su tolesniu dalyvavimu turnyre atsisveikina „Gižai“, „Titanas“, SK „Suvalkas“, „Autoklubas“, „Bartninkai“ ir „Šeimena“.

Nugalėtojai

Ir pagaliau – lemiamos rungtynės bei nugalėtojų išaiškinimas. Turnyro finalą, kaip minėta, pasiekė 12 komandų, o dėl nugalėtojų vardo grūmėsi po keturias komandas iš kiekvienos lygos. LR Premjero Algirdo Butkevičiaus taurę laimėjo A lygos senbuviai – „Ties riba“ komanda, II vieta atiteko „Gražiškiams“, III – „GrupinisPirkimas.lt“. B lygos nugalėtojais tapo Kybartų „Robeda“ (II vietą laimėjo „Karkliniai“, III – „Vikompa“), C lygos – Vilkaviškio sporto mokyklos krepšinio komanda „98“ (šios komandos nariai ne tik aktyviai savo realizavo varžybose, bet ir buvo turnyro rengėjų nuolatiniai pagalbininkai), II vieta šioje lygoje atiteko „Bruklinui“, III – „Kvintui“. 

Finalo dieną buvo apdovanoti ir kiti nugalėtojai. Viso turnyro metu rengiamo fotografijų konkurso nugalėtoja pripažinta Mavliuda Melibajeva, sportinio pokerio lyderis – Karolis Bradūnas iš „Dublerio“ komandos, tritaškių konkurso, vykusio finalo dieną, nugalėtojas – Joris Juškauskas iš SM „98“ komandos, vikriausiojo žaidėjo konkurso nugalėtojai – „Gražiškių“ komandos atstovai Mantas Gelčius ir Mantas Brazauskas, geriausiu turnyro vadovu ir treneriu išrinktas Eitvydas Sklandis („Gižai“).

Kitos nominacijos: turnyro MVP tapo P. Liepinaitis („Dubleriai“), rezultatyviausiu žaidėju pripažintas N. Štaraitis („Bartininkai“), geriausias kovotojas dėl kamuolių – M. Gelčius („Gražiškiai“), daugiausia rezultatyvių perdavimų atliko P. Liepinaitis („Dubleriai“), blokų karalius – M. Gelčius („Gražiškiai“), perimtų kamuolių lyderis – T. Žalkauskas („Autoklubas“).

„Svarbiausia – tikėti tuo, ką darai“

Pasibaigęs turnyras, parodė, kad yra organizuotų žmonių, sėkmingai realizuojančių idėjas. Šiam turnyrui buvo sukurta moderni internetinė svetainė (vilkaviskiolyga.lt), kuri liks aktyvi net ir turnyrui pasibaigus.

„Džiaugiamės, kad esame tie, kurie papuošė Vilkaviškio rajoną tokiu krepšinio turnyru“, – sakė Dainius Gražulis. Pagrindinis turnyro organizatorius, judrus, sportiškas nuo mažens, 2004 m. baigė tuometinę Kauno kūno kultūros akademiją. Diplomuotas treneris penkeri metai treniruoja Vilkaviškio rajono sporto mokyklos krepšininkus. Griežtas, bet teisingas, ambicingas – toks, koks ir turi būti aiškiai matantis tikslą ir jo siekiantis žmogus.

„Šiuolaikiškas krepšinio renginys prisidėjo prie krepšinio gaivinimo ir puoselėjimo mūsų krašte“, – teigė D. Gražulis, pridurdamas, kad tai puiki vieta augti jauniems krepšinio teisėjams ir sekretoriato darbuotojams, Vilkaviškio rajono sporto mokyklos auklėtiniams. Vieša paslaptis: Vilkaviškyje nėra profesionalių krepšinio teisėjų. Tokiais atvejais atsiranda daugybė „ekspertų“, „visažinių“, dėl to kartais kyla ir konfliktų… Nors ir nėra profesionalių žaidėjų, tačiau pastarieji visgi nevengia aštrių žodžių teisėjams.

„Sezono metu tekdavo išgirsti nuomonę, kad šis turnyras pasisekęs: daugiau informacijos, konkursų, statistikos, įdomių varžybų. Žinoma, buvo ir silpnesnių komandų, prieš kurias lyderiai laimėdavo dideliais skirtumais. Tačiau netrūko ir netikėtų rezultatų bei įtemptų rungtynių, kuriose nugalėtojas spręsdavosi paskutinėmis minutėmis“, – apibendrina praėjusį turnyrą D. Gražulis.

„Nežadame sustoti, planuojame tam tikrų tobulinimų ir naujovių kitiems metams. Ateityje skirsime didesnį dėmesį jaunimo užimtumui, sudomindami jį garbinga ir teisinga krepšinio kova. Toliau populiarinsime krepšinį Vilkaviškio rajone, sieksime tobulėti, ieškoti naujovių ir jas taikyti Vilkaviškio krepšinio lygos veikloje, – kalbėjo D. Gražulis. – Svarbu tikėti tuo, ką darai, turėti tikslą ir jo siekti. Be šaunios komandos, tokių rezultatų niekada nebūtume pasiekę. Prie turnyro dirbo 30 žmonių. Labai džiaugiuosi tokiu darniu mūsų sutarimu ir esu tikras, kad geri ir šilti santykiai tęsis dar ne vienerius metus“.

Komandų vadovams D. Gražulis palinkėjo surengti daug emocingų ir įtemptų rungtynių. „Dėl tokių dvikovų krepšinis tapo tokiu nuostabiu žaidimu, – sakė pagrindinis turnyro organizatorius. – Lai nugali stipriausieji, o pralaimėjusieji tegul nenuleidžia rankų, o toliau aktyviai treniruojasi, kad kitais metais užkoptų ant nugalėtojų pakylos. Mėgėjų krepšinyje aš labiausia vertinu ne pergales, o galimybę fiziškai aktyviai praleisti laisvalaikį, siekį pabūti su bendraminčiais“.

Ateities vizijos

„Sieksime, kad organizuojamais renginiais komandos mėgautųsi kiekvienais metais. Nesivaikome vienadienių tikslų ir neteikiame utopinių pasiūlymų, kurių paskui negalime įgyvendinti. Vilkaviškio krepšinio klubo administracija tiesiog nuoširdžiai ir kantriai antrus metus dirba tam,  kad suteiktų Vilkaviškio krepšinio mėgėjams aukšto lygio turnyrą. Rėmėjai tai pastebi ir noriai su mumis bendradarbiauja”, – teigė D. Gražulis, akcentuodamas, jog jau planuojami ir interneto svetainės www.vilkaviskiolyga.lt tobulinimo darbai.

„Turnyras privalo būti, tapti tradiciniu, ilgalaikiu, – įsitikinęs D. Gražulis. – Vienas iš turnyro tikslų yra ugdyti jaunuosius Vilkaviškio rajono krepšininkus. Todėl kitais metais planuojama dar viena 2000 m. gimusių krepšininkų komanda. Atsiras puiki galimybė žengti pirmus žingsnius ir tobulėti savo rajone. Šiais metais Vilkaviškio rajono sporto mokyklos auklėtiniai, gimę 1998 m. ir jaunesni, tapo prizininkais „Žalgirio“ 3×3 turnyre, įveikdami 40 geriausių Lietuvos komandų. Nors šis faktas nesulaukė reikiamo dėmesio, tai taip pat rodo, jog krepšinis Vilkaviškio rajone atgimsta nauja jėga.“

Kitais metais turnyras prasidės anksčiau – dar žiemą. Mat, turnyrui žengiant į vasarą, išaiškėjo trukdžiai: sporto salėje būdavo labai karšta, be to, kaimo komandų žaidėjams prasidėję žemės ūkio darbai tikrai trukdydavo visas jėgas atiduoti krepšiniui. Be to, kitais metais planuojami dar du atskiri turai: Kybartuose ir Pilviškiuose.

Ačiū rėmėjams

Akivaizdu, kad didele dalimi prie turnyro sėkmės prisidėjo rėmėjai. „Tiesiog nerealu padaryti kažką įspūdingo su ribotais finansais, – kalbėjo D. Gražulis. – Esu be galo jiems dėkingas. Žinoma, nereikia žiūrėti į verslą kaip į nuolatinę labdarą. Suprantu ir padėkoju verslininkams, atsakiusiems mus paremti. Tiesiog sakau labai ačiū tiems, kurie galėjo šiais metais prisidėti prie šio nepaprasto renginio. Džiugu, kad daugelis asmenų ir firmų atsiliepė į kvietimą prisidėti prie šio turnyro. Taip jie palaiko veiklius ir iniciatyvius asmenis, siekiančius užsibrėžtų tikslų, yra neabejingi jaunimo užimtumui ir sporto kultūros puoselėjimui Vilkaviškio rajone“.

Visiems rėmėjams turnyro organizatoriai ir dalyviai nuoširdžiai dėkoja (pagrindinis turnyro rėmėjas – savaitraštis „Suvalkijos kraštas“).

Laima GRIGAITYTĖ

Turnyro rengėjų archyvo nuotraukos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE