Pagrindinis > Naujienos > Vilkaviškyje – Pasaulio vilkaviškiečių sąskrydis

Vilkaviškyje – Pasaulio vilkaviškiečių sąskrydis

 

Birželio 27–29 dienomis iš viso pasaulio į Vilkaviškį suvažiavo esantys ar buvę vilkaviškiečiai. Šio sąskrydžio iniciatorius – visuomeninis judėjimas ,,Už vieningą Vilkaviškį“. Mintį ,,pajudinti Vilkaviškį“ iškėlė ir renginį moderavo imlus verslininkas Žilvinas Gelgota.

Pirmąją sąskrydžio dieną surengta konferencija ,,Vilkaviškis vakar, šiandien ir rytoj“. Istorinėje pranešimų dalyje į Vilkaviškį, kaip istorijos eigoje buvusį daugiakultūrinį miestą,  pažvelgta kiek kitu kampu – per tautinių mažumų istoriją ir jų indėlį į Vilkaviškio istoriją.

Pranešėjas iš Izraelio Ralfas Salingeris pristatė žydų tautos indėlį, kuriant Vilkaviškio miestą. Žydai puoselėjo amatus, verslus, prekybą, statė mūrinius namus, tiesė gatves ir šaligatvius. Iš Vilkaviškio kilo daug žymių žydų kilmės menininkų, mokslininkų, politikų, rašytojų, dvasininkų. Tai Olandijos baleto įkūrėja Sonia Gaskel, dailininkai I. Leviatanas, A. Maimonas, A. Aprilis, Holivudo žvaigždė aktorius V. Šatneris. Vieno iš žymiausių JAV astronautų – David Wolf – šaknys taip pat Vilkaviškyje.

Už indėlį atskleidžiant primirštą Vilkaviškio žydų istorijos puslapį Vilkaviškio rajono savivaldybė Ralfui Salingeriui suteikė Garbės piliečio vardą.

Istorikai A. Žilinskas ir E. Rupeikienė iš Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro muziejaus perskaitė pranešimus apie totorių ir vokiečių tautines mažumas Vilkaviškio krašte.

Pranešimuose atsispindėjo ir Vilkaviškio šiandiena, verslai, perspektyvos ateičiai. Sąskrydžio eigoje vyko renginiai ir kitose miesto erdvėse. Nuo 17 valandos dr. J. Basanavičiaus aikštėje koncertą surengė Pilviškių ,,Santakos“ gimnazijos mokinių muzikinė grupė ,,Sound Storm“, vyko kraujo donorystės akcija, pirmos pagalbos mokymai. 18 valandą prie Vilkaviškio kultūros centro vyko susitikimai ir pasisėdėjimai ,,Paupyje po gluosniais“. Čia žiūrovai išvydo du teatro mėgėjų spektaklius: vilkaviškiečių ,,Kertės“ spektaklį ,,Gyvenimo negandos“ ir pilviškiečių kultūros namų mėgėjų teatro spektaklį ,,Taisyklės vaistas“.

Eiles skaitė literatų klubo ,,Seklyčia“  poetai, koncertavo mėgėjų muzikos ansambliai ,,Žara“ ir ,,Bočiai“. Parapijos salėje vyko Vilkaviškio „Lions“ klubo labdaros diskoteka.

Birželio 28-ąją sąskrydžio dalyviai išvyko į ekskursijas: ,,Kybartai – miestas Nadruvos pakrašty…”, ,,Virbalis – karalienės Bonos palikimas“, ,,Gižai –,,Liepų kelias“.

Vakarą pagyvino bendra baltoji vakarienė dr. J. Basanavičiaus aikštėje. Dalyviai atsinešė stalus, kėdes, baltas skulptūras, užkandžių. Kartu vakarieniavo ir klausėsi muzikos. Koncertavo Vilkaviškio moksleivių pučiamųjų instrumentų orkestras (vad. S. Mickevičius), chereografinė grupė (vad. S. Jankienė), vokalinė studija ,,Akimirka“ (vad. E. Linkevičienė).

Nuo 21 valandos dalyviai keliavo po miestą tema ,,Dingęs Vilkaviškis“.

Birželio 29-ąją dieną surengtos ekskursijos po Paežerių dvarą, o nuo 14 valandos  vyko kitos atrakcijos, žaidimai, koncertai, susitikimai.

Paežerių dvare pasaulio vilkaviškiečius pasitiko įdomios pramogos ir suaugusiems, ir vaikams. Vieni klausėi įdomių pašnekovų, kiti (vaikai) jodinėjo poniais, raičiojosi burbuluose, lankėsi dvaro bokšte.

Apie Vilkaviškio praeitį ir ateitį diskutavo įdomūs pašnekovai, garsūs vilkaviškiečiai: buvęs vištytietis Afganistano daktaras V. Kočiubaitis, Žurnalistų sąjungos pirmininkas iš Paežerių D. Radzevičius, vyskupas iš Vilkaviškio Poniškaitis.

Žiūrovus linksmino Šakių cirkas, dainą vilkaviškiečiams padovanojo net Šakių meras E. Pilypaitis.

Autoriaus nuotraukose – sąskrydžio atidarymo ir šventės akimirkos.

lightbox flickr galleryby VisualLightBox.com v6.1

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE