Įvaizdis labai dažnai būna apgaulingas. Štai vos tik metus žvilgsnį į marijampolietę Ingridą DELTUVAITĘ, nė į galvą nešautų, kas slypi po unikalia išvaizda. O pažvelgus į jos darbus, nuostaba iškart pereitų į pasigėrėjimą. Merginos meniniai darbai – sutažo technikos (sutažo technika – speciali medžiaginė juostelė, į kurią su siūlu arba valu įsiuvami įvairiaspalviai karoliukai) papuošalai – išties puikūs! Jau dabar Ingridos rankų darbo papuošalai puošia ne vien jos giminaites, drauges, bet net ir jos pačios mokytojas. Tačiau savo pagamintais papuošalais pati mergina nesipuošia…
Baigusi Marijampolės šv. Cecilijos gimnaziją, mergina toliau tobulins savo meninius gebėjimus Kauno taikomosios dailės mokykloje.
„Gimiau su pieštuku rankoje“
Ingridos meniniai gebėjimai buvo pastebėti dar prieš pradedant jai lankyti mokyklą. Mergaitė nuolat siūdavo lėlėms sukneles. O vos peržengusią mokyklos slenkstį mergaitę pastebėjo dailės mokytojos: piešimo pamokas dėstanti Skirmantė Makarevičienė bei tapybos ir kompozicijos mokytoja Jolita Bičkienė. Būtent šios mokytojos atrado merginos meninius gebėjimus ir padėjo jai apsispręsti toliau eiti įvairias karoliukais, blizgučiais ir metaliukais nuklotu juvelyrikos keliu. Pirmą kartą į mokyklos Kaziuko mugę atsinešusi didžiulį kalną savo gamintų papuošalų sužavėjo ir drauges, ir mokytojas.
Ingrida jau 6 metai gamina papuošalus su įvairiais karoliukais ir pusantrų metų valdo sutažo technikos meną. Pirmuosius karoliukus dukrai nupirko mama, matydama jos atkaklumą ir kruopštumą. O po to pati mergina negalėjo atsitraukti nuo paprastų karoliukų, vėliau jos rankų pagalba virstančiais nuostabaus grožio papuošalais. Kurdama papuošalus sutažo technika, iš pradžių idėją Ingrida realizuoja ant popieriaus lapo, toliau eina karoliukų ir juostelių atsirinkimas, spalvų derinimas ir eksperimentavimas su juostelėmis, spalvomis ir raštais…
Šalia papuošalų Ingrida 8 metus nepaleido iš rankų pieštuko: nuolat piešė, tobulėjo, kurį laiką užsiima ir grafika. Net pati Ingrida mėgsta juokauti, jog gimė su pieštuku rankoje. Be jos darbų neapseidavo nė viena mokyklos paroda. Mergina turi dar daug svajonių: studijuoti aprangos dizainą, daryti tatuiruotes, toliau piešti ir gaminti papuošalus ne tik sutažo technika, bet ir iš įvairių metalų.
Išsiskiria ne tik darbais
Nors Ingridos sutažo technikos papuošalai išties traukia akį ir suteikia ypatingo žavesio, pati mergina niekada nenešioja savo kurtų papuošalų. „Ne mano stilius, aš mėgstu išsiskirti“, – pasakoja mergina. Ingrida turi silpnybę „kerzams“, jau nešioja 6 auskarus, nuolat keičia plaukų spalvą vis ryškesne… Mėgstamiausias muzikos stilius – sunkusis metalas. Didelį dėmesį skiria… amuletams. Sutažo technikos menininkė tiki jų galia ir net yra įsitikinusi, jog amuletas, pavadinimu „Savęs atradimas“, iš tikrųjų jai padėjo atrasti savo gyvenimo kelią. Ir tai dar ne viskas. Mergina domisi pagonišku gyvenimo būdu ir, remdamasi senovės baltų ir skandinavų kultūra, tradicijomis ir religija, nori kurti senovinius papuošalus iš metalo. Tai ir yra jos saviraiškos būdas – troškimas puošti žmones. „Visas darbas atsiperka su kaupu, kai pamatai žmogų, nešiojantį tavo gamintą papuošalą“, – sako Ingrida.
Įkvėpimo šaltinis – miškas
Net nepatikėtum, jog tokia išskirtinė mergina jaučia labai stiprų ryšį su gamta. Ypač jai svarbus yra miškas. Ingrida miške lankosi ne tik pasisemti gyvenimo energijos, idėjų darbams, bet ir dėl kito savo pomėgio – grybavimo. Ingrida kuria papuošalus, bet jų nenešioja, taip pat ji grybauja, bet grybų nevalgo! Taip jau likimas suklostė, kad tai, ką ji gyvenime sukuria ar suranda, pati nenaudoja. Viskas yra skirta kitiems.
* * *
Ingridos pomėgis išugdė jos kruopštumą ir kantrybę, o jos darbai puošia jau ne vieną merginą ir moterį. Vis tobulėjanti ir savo pasaulėžiūrą plečianti mergina teigia, jog svarbiausia vertybė jos gyvenime – išlikti savimi. Tokia ji ir jaučiasi būdama išskirtinės išvaizdos ir grožį kurti verčiančios meniškos sielos.
Raminta GRIGAITYTĖ
Nr. 33 (37), 2013 m. rugpjūčio 17–23 d.
Mano manymu menas ir mada eina lygiagrečiai. Juk meniškos sielos žmones dažnai puošia apyrankės, grandinėlės, akiniai, kuprinės ir pan. Asmeniškai man, labiausiai patinka odines kuprinės.
oi atsimenu tuos laikus, kai buvo madoje dekupažas, suitažas, veltiniai.. darydavom visos ką tik sugebėdavom. laikai keičiasi, dabar minimalizmas vyrauja visame kame.. menas išliko, tik kitam amplua