Pagrindinis > Toli - arti > Istorijos pėdsakais > Aktoriaus D. Banionio šaknys – Vilkaviškyje

Aktoriaus D. Banionio šaknys – Vilkaviškyje

Vilkaviškio kraštas garsus Tautinio Atgimimo veikėjais, rašytojais, poetais, dailininkais. O tai, kad šioje žemėje palikti ir pirmieji žingsniai garsių aktorių, – dar viena neatrastos krašto istorijos dalis.

Bartninkuose pirmuosius žingsnius žengė aktorė Elena Žebartavičiūtė, žinoma iš daugelio pirmųjų lietuviškų  kino filmų, teatro spektaklių pokario Lietuvoje, sovietmetyje. Pilviškiuose gimė kita kino ir teatro legenda – aktorius Bronius Babkauskas.

Balandžio mėnesį 90 -tį atšventęs legendinis aktorius Donatas Banionis irgi turi vilkaviškietiško kraujo, nors yra gimęs Kaune. Donato Banionio tėvas kilęs iš Šūklių – Žaliosios apylinkių. Senosiose Žaliosios kapinėse galima rasti keletą antkapių su Banionių pavarde. Donato motinos Onos gimtinė – už Vilkaviškio geležinkelio stoties Giedrių (Bučiūnų) kaime. Ona Blažaitytė-Banionienė (1900-1977 m.) yra palaidota šeimos kapavietėje senosiose Vilkaviškio kapinėse kiek tolėliau už įspūdingo Babušio žmonos mauzoliejaus.

Apie tėvą Donatas Banionis savo atsiminimų knygoje rašo mažai. Jo tėvas yra palikęs gana įdomius atsiminimus, iš kurių matyti vingiuotas jo tėvo kelias. Pogrindinė komunistinė veikla Vilkaviškio apylinkėse, po to – emigracija (1929 m.) į Braziliją. Iš ten grįžęs ,,su mama jau nesusiėjo“. Donatas augo su tėvu Kaune, sesuo Danutė su motina – Vilkaviškyje. Donato Banionio tėvas (pagal profesiją – siuvėjas) buvo įsitikinęs, kad sūnus turi rinktis žemišką, paprastą profesiją, tad nuvedė sūnų į amatų mokyklą studijuoti keramikos. Tačiau jaunąjį Donatą viliojo teatras. Draugo Vaclovo Blėdžio paakintas Donatas, nebaigęs amatų mokyklos, iškeliavo į Panevėžį pas Juozą Miltinį su  viena svajone – vaidinti. Septyniolikmetis aktorius debiutavo K. Binkio spektaklyje ,,Atžalynas“, suvaidinęs moksleivį Jasių. Teatras ir Panevėžys tapo D. Banionio gyvenimu.

Ar yra D. Banionis lankęs motinos kapą Vilkaviškyje? Čia  gyvenantys jo motinos giminės negalėjo nei patvirtinti, nei paneigti. O aktoriaus sūnus Raimondas labai nustebo sužinojęs, kad senelė palaidota Vilkaviškyje…

Antanas ŽILINSKAS

Vilkaviškio krašto muziejaus direktorius     

  

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE