Pagrindinis > Kitos temos > Išsausėjusios ir pavargusios akys: ką daryti, kad išsaugotumėte gerą regėjimą?

Išsausėjusios ir pavargusios akys: ką daryti, kad išsaugotumėte gerą regėjimą?

Šaltuoju metų laiku vis daugiau laiko praleidžiant prie ekranų, daugelį ima varginti akių problemos.  Sunkios, tarsi smėlio pripiltos akys – pažįstamas jausmas tiems, kuriems tenka didžiąją dienos dalį praleisti prie kompiuterių, telefonų ir kitų prietaisų. Nors dažnas mūsų šias problemas sprendžia darydami trumpas pertraukėles, atsitraukdami nuo ekranų ar pasitelkdami į pagalbą specialius akių lašiukus, tačiau toks sprendimas yra laikinas. Suprastėjęs regėjimas, išsausėjusios, paraudusios ir perštinčios akys gali signalizuoti apie tam tikrų medžiagų trūkumą organizme, todėl norint išspręsti problemą, reikalinga kitokia pagalba. Tad kokiomis medžiagomis būtina aprūpinti akis, kad išvengtumėte šių nemalonių simptomų?

 Sausų akių sindromas – išsprendžiama problema

Viena svarbiausių medžiagų mūsų akims – liuteinas. Tai natūraliai gamtoje aptinkamas karotenoidas, kurio gausu kiaušiniuose, manguose, apelsinuose, brokoliuose, špinatuose ir kitose lapinėse daržovėse. Liuteinas veikia kaip stiprus antioksidantas, kuris apsaugo geltonąją dėmę (akies dalį, atsakingą už regėjimo aštrumą) nuo kenksmingų ultravioletinių ir kitų spindulių.  Teigiama, kad liuteinas taip pat gali sumažinti ir susirgimo katarakta riziką. Šios ligos metu akies lęšyje sulėtėja medžiagų apykaita, todėl jis ima drumstis, pasidaro ne toks skaidrus, kaip anksčiau, o dėl šios priežasties suprastėja regėjimas. Liuteinas gali padėti užkirsti kelią šiai ligai, o jau pasireiškiant jos simptomams – stabdyti jos progresavimą.

Liuteinas gali padėti ir tiems, kurie susiduria su išsausėjusių akių sindromu. Žmonių, kuriuos kamuoja ši problema, akių paviršių audiniuose būna padidėjusi uždegiminių chemokinų ir citokinų koncentracija. Liuteinas nukenksmina laisvuosius radikalus, sukeliančius uždegimą ir sumažina ašarų plėvelės druskingumą.

Tiesa, liuteinas naudingas ne tik tiems, kuriuos vargina pavargusios akys ir suprastėjęs regėjimas. Jį patariama vartoti profilaktiškai ir tiems, kurie nesiskundžia akių problemomis. Liuteino poreikis smarkiai išauga, jei ilgai dirbate kompiuteriu, daug vairuojate ar dažnai skaitote, nes tuomet akys būna įsitempusios ir labiau pavargsta. Mažesnis liuteino kiekis būdingas turintiems didelį antsvorį,  rūkantiems ir fiziškai pasyviems asmenims. Todėl jei turite kenksmingų įpročių ar antsvorio, tikėtina, kad liuteino poreikis jūsų organizmui yra didesnis.

Nors liuteino galime gauti su maistu, tačiau norint užtikrinti pakankamą jo kiekį organizme, rekomenduojama vartoti vitaminus akims. Specialistai pabrėžia, kad renkantis papildus, labai svarbu atkreipti dėmesį į jų sudėtį – ant pakuotės turėtų būti nurodyta, kad liuteinas išgautas iš didžiųjų serenčių ekstrakto, mat tuomet jis yra natūralesnis, geriau įsisavinamas, tad ir gerokai veiksmingesnis. Norint įsigyti tokių vitaminų, reikėtų jų ieškoti vaistinėse.

Sumažina tikimybę susirgti pavojingomis akių ligomis

Dar viena, ne ką mažiau svarbi medžiaga mūsų akims – omega-3 riebalų rūgštys. Pakankamas jų kiekis organizme gali sumažinti riziką susirgti glaukoma, susidurti su akių raumenų susilpnėjimu ir kitais sutrikimais. Omega-3 gali apsaugoti ir nuo makulos degeneracijos – ligos, kai sunyksta geltonoji dėmė, atsakinga už centrinį ryškiausią regėjimą. Šia liga dažniausiai serga vyresni nei 60 metų žmonės ir ji yra viena dažniausių priežasčių, kodėl senyvo amžiaus asmenys apanka. Užtikrinant pakankamą omega–3 rūgščių kiekį organizme, tikimybė susirgti makulos degeneracija, sumažėja.

Kadangi omega-3 riebalų rūgštys puikiai drėkina, jos tinka ir tiems, kuriuos kankina išsausėjusios akys. Daugiausiai šios medžiagos randama jūros gerybėse ir žuvyje: lašišoje, silkėje bei skumbrėse. Tačiau nevalgantiems žuvies arba suvartojantiems jos per mažai, rekomenduojama rinktis maisto papildus, kurių sudėtyje būtų ne tik liuteino, išgauto iš didžiųjų serenčių ekstrakto, bet ir omega-3 riebalų rūgščių. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE