Pagrindinis > Namai > Rankdarbiai > Mokykimės kvilingo!

Mokykimės kvilingo!

 

Vilkaviškietė Laura Augustaitienė su žurnalo skaitytojomis dalijasi savo atliekamų rankdarbių gaminimo subtilumais.

 

Šįkart pabandysime pasigaminti kvilingo technika dekoruotą dėžutę papuošalams, meilės laiškams – visam tam, ką jūs branginate. Kvilingo technika – ne vien daug kantrybės ir kruopštumo reikalaujanti technika, bet ir puikiausia nervų raminimo priemonė, netgi depresiją padedanti įveikti.

Kas yra kvilingas?

Kvilingas (angl. quilling) meno rūšis, kai siauros popieriaus juostelės sukamos į ritinėlius, o šie yra formuojami į įvairias figūras. Šios įvairios detalės komponuojamos ir jungiamos į vientisą kompoziciją.

Manoma, kad šią meno rūšį XV amžiuje pirmiausia pradėjo praktikuoti Italijos ir Prancūzijos vienuoliai ir vienuolės, kurie naudodavo plunksnos kotą (angl. quill) kaip įrankį plonoms popieriaus juostelėms sukti. Būtent nuo žodžio „quill“ ir kilo pavadinimas „quilling“. Šis menas daugiausia buvo naudojamas knygų viršelių ir įvairių religinių objektų dekoravimui. XVIII a. kvilingas ypač išpopuliarėjo Anglijoje. Iš esmės tai buvo aukštuomenės jaunų damų laisvalaikio praleidimo forma. Kai kurios to meto mokyklos kvilingą įtraukdavo ir į dėstomų dalykų sąrašą.

Kvilingo subtilus grožis žavi ir traukia jį išbandyti. Tie, kurie domisi rankdarbiais ir juos daro, tikrai susigundys išbandyti šią techniką. O tiems, kas jau išbandė – norisi kurti vis daugiau. Šiais laikais kvilingas populiarėja, nes susižavėjusiųjų jo grožiu sparčiai daugėja.

Kvilingo meno nėra sunku išmokti. Juo gali užsiimti net ir patys mažiausieji, tačiau pabandžiusieji žino, kad didžiausia vertybė užsiimant šia technika yra kantrybė. Tai laiko ir kruopštumo reikalaujantis procesas. Kvilingo populiarumą bei prieinamumą lemia ir tai, kad šiam menui nereikia brangių medžiagų. Tai unikalu, nes be didelių investicijų galima sukurti išties įspūdingus meno kūrinius.

Šis puošnus ir įmantrus menas gali būti panaudotas įvairiems tikslams:

  • atvirukams ar kvietimams kurti
  • dovanoms dekoruoti
  • paveikslams
  • papuošalams
  • miniatiūroms
  • interjero puošybai

ir visur kitur, kur tik nuves jūsų fantazija…

Žingsnis po žingsnio – iki svajonių dėžutės

  1. Mums reikės: popierinės dėžutės (gali būti ir nenauja), akrilinių dažų, teptuko, klijų (geriau lipalo), gofruoto popieriaus, patinos sendinimui, žirklių, siaurų popieriaus juostelių bei kvilingo įrankio su įpjova.
  2. Įgudę kvilingo specialistai susuka popieriaus juosteles rankomis, nenaudodami įrankių, tačiau sukti rankomis reikia daugiau praktikos ir toli gražu ne kiekvienų pirštų miklumas tą sugebėtų padaryti. Todėl į pagalbą galima pasitelkti kvilingo įrankį su įpjova (angl. quilling slotted tool). Juostelės galiukas yra įspraudžiamas į įrankio įpjovą ir sukant įrankį juostelė švelniai susukama į ritinėlį. Formuojant įvairias figūras reikėtų kontroliuoti sukimo spaudimą tam, kad figūros išeitų vienodos.
  3. Kol dar nepradėjome sukti popieriaus juostelių, pasirenkame norimos spalvos akrilinius dažus ir jais nudažome dėžutę. Išorinę ir vidinę dėžutės puses galima dažyti skirtingomis spalvomis. Dažams išdžiūvus dėžutės kraštus patriname sendinimo patina, kuri suteikia dėžutei senumo įspūdį.
  4. Toliau sukame popieriaus figūras. Jų formos gali būti labai įvairios: tamprus apskritimas, laisvas apskritimas, lašelis, lenktas lašelis, akis, kvadratas, rombas, trikampis ir t. t. Sukamų figūrų pasirinkimas priklauso nuo to, kokią kompoziciją norėsite sukurti. Pačios populiariausios yra apskritimai, lašeliai, akis. Visos figūros pradedamos formuoti nuo apskritimo: juostelę susukame ant kvilingo įrankio, nuėmę leidžiame laisvai išsivynioti, tada galiuką patepame klijais ir suklijuojame.
  5. Susuktus apskritimus formuojame pagal norimas figūras, tam reikia pirštais paspausti reikiamus apskritimo kraštus. Tiesiog viena ranka prilaikant apskritimą kitos rankos nykščiu ir smiliumi sugnybti reikiamą apskritimo vietą. Keletą kartų pabandžius, tai padaryti nėra sunku.
  6. Paskutinis etapas yra pats smagiausias, nes prasideda kūrybinis procesas. Suformuotos popieriaus figūrėlės yra dėliojamos į kompoziciją. Šiuo atveju ant dėžutės viršelio, kuris yra užlipintas gabalėliu gofruoto popieriaus, yra dėliojamas aguonos žiedas. Kiekviena detalė yra švelniai patepama lipalo klijais ir prispaudžiama ant viršelio norimoje vietoje. Pirmam bandymui pakaks nedidelės kompozicijos, o apėmus įkvėpimui galima sukurti įspūdingus kūrinius. Taigi sėkmės kūryboje.

 

Laura AUGUSTAITIENĖ

Nr. 6 (10), 2013 m. vasario 9–15 d.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE