Pagrindinis > Kitos temos > Verslas > Tik paruošus namų darbus, bus naudos iš Marijampolės laisvosios ekonominės zonos

Tik paruošus namų darbus, bus naudos iš Marijampolės laisvosios ekonominės zonos

 

Marijampolė dar nėra išnaudojusi savo potencialo, kurį plėtoti turėtų plėsdama esamus verslus ir pritraukdama naujus, puoselėdama miesto įvaizdį ir gerovę, sudarydama daugiau galimybių jauniems žmonėms.

Tarp naujų galimybių įvardinta ir šiaurinėje Marijampolės dalyje prie strategiškai svarbių objektų magistralės „Via Baltica“ ir geležinkelio „Rail Baltica“ kuriama Laisvoji ekonominė zona (LEZ). Jau šiandien 80 hektarų teritorijoje suprojektuota 15 pramoninės paskirties gamybinių sklypų. Į Marijampolės laisvosios ekonominės zonos teritoriją 2015 m. planuojama atvesti ir „Rail Baltica“ geležinkelio europinės bei senos rusiškos vėžių atšakas, bus įvesta elektra, vandentiekis, sukurta nuotekų ir lietaus infrastruktūra, išasfaltuoti privažiavimo keliai, įrengtas modernus apšvietimas. Iš viso į zonos infrastruktūrą planuojama investuoti daugiau nei 11 mln. litų, Per 5 m. į Marijampolės LEZ planuojama pritraukti daugiau kaip 20 mln. litų investicijų ir sukurti kelis šimtus naujų darbo vietų.

Marijampolės LEZ atstovų teigimu, ieškant investuotojų, bus orientuojamasi į tradicinės gamybos, maisto, logistikos ir automobilių pramonės atstovus. Teritorijoje yra numatyti ir keli sunkesnės gamybos pramoniniai sklypai. Neatmetamos ir grūdų, anglies, trąšų ir kitų žemės ūkio bei technikos pramonės atstovų pritraukimo galimybės. Per 5 metų laikotarpį – daugiau nei 20 mln. litų investicijų, kurios galėtų užimti apie trečdalį teritorijos ploto ir sukurti regione bent kelis šimtus naujų darbo vietų.

Tačiau nerimą kelia tai, kad naujai sukurtos darbo vietos gali atitekti specialistams iš aplinkinių didžiųjų miestų. Marijampolės teritorinės darbo biržos duomenimis, balandžio 1 d. buvo registruota daugiau kaip 12 tūkst. bedarbių, didžioji dalis (73%) darbo pasiūlymų šiais metais bus skirta kvalifikuotai darbo jėgai, o nekvalifikuotos darbo jėgos paklausa mažėja. Marijampolės LEZ atsiradimas sukurs dar didesnį kvalifikuotos darbo jėgos poreikį. Marijampolės regione veikiančios švietimo institucijos turi pasiruošti ir atkreipti dėmesį į regiono, Marijampolės LEZ raidos kryptis, sukurti palankias sąlygas ir užtikrinti, kad jauni žmonės gautų aukštos kokybės išsilavinimą, atitinkantį nuolat besikeičiančios darbo rinkos poreikius.

Švietimo institucijos turi vykdyti ne tik patrauklią studijų marketingo politiką, bet ir rengti tuos specialistus, kurie yra reikalingi regionui. Dera suteikti didesnę svarbą geram teoriniam parengimui ir akcentuoti praktinį mokymą. Turėtų būti išvystyta tokia sistema: švietimo institucija skiria daugiau dėmesio praktikos organizavimui, o įmonė atsakingai prisideda prie būsimų specialistų parengimo.

Tinkamai sutvarkyta infrastruktūra, darbo rinkos pasiūla bus pirmieji argumentai pritraukiant potencialius investuotojus. Marijampolės regionas savo potencialą išlaisvins efektyviai naudodamas sukauptą verslo patirtį, tobulindamas švietimo institucijų veiklą, pritraukęs investicijas ir sukūręs realias darbo vietas čia gyvenantiems žmonėms.

Siekiant sukurti galimybes viso regiono ekonominei plėtrai ir pritraukti investuotojus, numatytos palankios mokestinės aplinkos priemonės: įmonės Marijampolės LEZ teritorijoje, pasiekusios daugiau kaip 1 mln. eurų investicijų, pirmuosius šešerius metus nemokės pelno mokesčio, o kitus dešimt metų mokės tik 50 % Lietuvos įmonių pelno mokesčio (15 %). Sudaryta ir daugiau palankių sąlygų: PVM mokestinės lengvatos, atleidimas nuo nekilnojamojo turto mokesčio, užsienio investuotojų LEZ gauti dividendai neapmokestinami, valiutos keitimas neribojamas.

Ramūnas BUROKAS

Marijampolės savivaldybės visuomeninis mero patarėjas

Komentaras “Tik paruošus namų darbus, bus naudos iš Marijampolės laisvosios ekonominės zonos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE